Druk 3D dla gabinetów stomatologicznych

Rozwiń swój gabinet z naszymi usługami druku 3D. Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić
Modele dentystyczne z druku 3d

Druk 3D w stomatologii: Zastosowania i materiały

Druk 3D, czyli produkcja addytywna (AM), stał się stałym elementem gabinetów i praktyk stomatologicznych na całym świecie. Stomatologiczne drukowanie 3D tworzy części dentystyczne dla dentystów jako narzędzia lub osprzęt do drukowania części i do użytku przez pacjentów. Części te mogą obejmować zarówno modele zębów i nakładki na zęby, jak i pełne zestawy protez. W przeszłości dentyści korzystali ze skanów, radiologii i form do zębów, aby uzyskać dokładne obrazy zębów pacjentów. Obrazy te były następnie wykorzystywane do konstruowania specjalnych, dostosowanych do pacjenta implantów. Teraz, dzięki drukowi 3D, stomatolodzy mogą zarówno tworzyć bardziej wyspecjalizowane implanty, jak i szybciej leczyć pacjentów.

Stomatologiczny druk 3D wykorzystuje wszystkie rodzaje technologii AM, w tym cyfrowe przetwarzanie światła (DLP), selektywne topienie laserowe (SLM), stereolitografię (SLA) i selektywne spiekanie laserowe (SLS). Druk 3D nie tylko ułatwia życie dentystom, ale także zapewnia znaczące korzyści pacjentom: spersonalizowane, niedrogie rozwiązania stomatologiczne.

Korzyści z druku 3D dla gabinetów stomatologicznych

Finance

Oszczędzaj czas i pieniądze

Wydruk z drukarki 3D protezy czy koron jest bardzo szybki i dodatkowo tani. Czas realizacji projektów jest szybszy o ponad 90% niż przy standardowych metodach wytwarzania.

Production

Optymalizacja pracy

Jedna drukarka 3D pozwala na wytworzenie wielu różnych elementów. Szeroka gama materiałów pozwala na wykorzystanie jej do prawie wszystkich stomatologicznych zastosowań.

Upgrade

Poprawiaj jakość

Druk 3D pozwala na precyzję dotychczas nieosiągalną w tradycyjnych metodach wytwarzania. Możliwość drukowania elementów i szczegółów tak małych jak 35 mikronów.

Modele diagnostyczne z druku 3d

Jakie są zastosowania stomatologicznego druku 3D?

1. Implanty
Drukarki 3D o wysokiej rozdzielczości i dokładności druku (np. drukarki SLA i DLP) są wyjątkowe w drukowaniu złożonych geometrii, takich jak te związane z zębami. Implanty drukowane w 3D są biokompatybilne i mają podobne właściwości mechaniczne do ludzkich zębów. Dodatkowo, implanty stomatologiczne szczękowo-twarzowe również mogą być drukowane w 3D.
2. Korony i mosty
Stomatologiczne drukarki 3D mogą tworzyć precyzyjne korony i mosty, zarówno stałe, jak i ruchome. Żywice wypalane mogą być drukowane w celu wykonania odlewu zęba metodą traconego wosku. Wzory i geometrie odlewów są drukowane na podstawie wyników skanera wewnątrzustnego. Dentyści mogą następnie użyć tych wydrukowanych w 3D wzorów, wypalić je i pozostawić ubytek do wypełnienia żywicą. Drukowanie 3D znacznie usprawniło proces tworzenia koron i mostów.
3. Szablony chirurgiczne
Dentyści mogą wykorzystywać drukarki 3D do tworzenia prowadnic chirurgicznych do wiercenia i cięcia. Prowadnice te ułatwiają dentystom przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych.
4. Anatomiczne repliki modele
Dokładne anatomiczne repliki jamy ustnej i szczęki pacjenta mogą być wykonane za pomocą druku 3D. Daje to dentyście namacalny model, który można zobaczyć i dotknąć, aby lepiej zrozumieć anatomię pacjenta przed rozpoczęciem leczenia.

I wiele więcej zastosowań. Odkryj naszą ofertę!

Zobacz co możemy dla Ciebie wydrukować

PFA Film – Akcesoria do drukarek 3D – SuperPFA

120,00 
SKU: SuperPFA
Waga 1 kg
Ilość sztuk w opakowaniu

3

Rozmiar

290 mm x 210 mm

Producent

3DMaterials

Kraj pochodzenia

Korea Południowa

PFA Film – Akcesoria do drukarek 3D – SuperPFA

120,00 
SKU: SuperPFA-1
Waga 1 kg
Ilość sztuk w opakowaniu

3

Rozmiar

290 mm x 210 mm

Producent

3DMaterials

Kraj pochodzenia

Korea Południowa

Prace stałe (korony, licówki itp.) – Usługa druku 3D

Gęstość

1.4 – 1.5 g/cm3

Lepkość

2500 – 6000 MPa*s

Wytrzymałość na zginanie

116 MPa

Moduł sprężystości (po utwardzeniu)

4090 MPa

Rozpuszczalność w wodzie

0.23 µg/mm3

Sorpcja wody

3.6 µg/mm3

Prace tymczasowe (korony, mosty itp.) – Usługa druku 3D

Gęstość

1.4 – 1.5 g/cm3

Lepkość

2500 – 6000 MPa*s

Wytrzymałość na zginanie

≥ 100 MPa

Zamów darmowy próbnik modelu zębów z drukarki 3D

Skontaktuj się z nami i zamów darmowy próbnik.

Jestem zainteresowany Waszymi usługami druku 3D. Co dalej?

rozmowa

1. Omówienie potrzeb i ceny

Skontaktuj się z nami, a my omówimy z Tobą Twoje potrzeby, a także cenę. Nasz specjalista poprowadzi Cię przez cały proces od skanu 3D po sam druk.

Skanowanie zębów 3D

2. Wysyłaj modele 3D swoich pacjentów na specjalnie przygotowaną platformę.

Wysyłaj skany 3D i pliki na specjalnie przygotowany pod Ciebie profil. Tego samego dnia otrzymasz informację, kiedy Twój wydruk będzie u Ciebie w gabinecie.

Modele dentystyczne z druku 3d

3. Wydruk dostarczamy bezpośrednio do Ciebie

Nasze wydruki wysłamy bezpośrednio na Twój adres. Jeśli mieszkasz na terenie Łodzi, wydruk otrzymasz tego samego dnia

MedPrint pozwolił nam zminimalizować koszty i równocześnie zwiększyć ilość klientów. Za każdym razem ich wydruki są co raz lepsze, a dzięki ich szybkości działania nie mamy potrzeby kupować własnej drukarki 3D

Stomatologia na Storyczkowej

FAQ

Materiały stosowane w dentystycznym druku 3D różnią się od tych, które są zwykle używane w druku 3D innych produktów przemysłowych. Stomatologiczne materiały do druku 3D zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o biokompatybilności, estetyce i bezpieczeństwie w zastosowaniach dentystycznych. Niektóre żywice są wyraźnie wykorzystywane do modeli anatomicznych i replik (określane jako żywice modelowe). Inne są przeznaczone do implantów (żywice modelowe i odlewnicze). Ponadto istnieją żywice, które są używane do tworzenia tymczasowych urządzeń dentystycznych, żywice, które drukują przezroczyste do stosowania w tworzeniu ochraniaczy na zęby oraz żywice, które przypominają dziąsła do stosowania z implantami dentystycznymi.

W zależności od producenta, żywice mogą mieć różny skład chemiczny. Nie ma jednak określonego standardu dla dentystycznych materiałów do druku 3D. Dentyści zazwyczaj wybierają materiał, który uważają za najlepszy dla danego zastosowania stomatologicznego pacjenta. Jeśli istnieje kilka odpowiednich opcji, mogą omówić je z pacjentem.

Poniżej znajduje się uproszczona procedura krok po kroku, w jaki sposób dentyści tworzą protezy drukowane w 3D:

  1. Uzyskanie cyfrowego modelu protezy, która ma zostać wydrukowana. Można to zrobić, tworząc plik 3D-CAD za pomocą skanera wewnątrzustnego.
  2. Wybór odpowiedniego materiału na protezę.
  3. Wydrukuj protezy z wybranego materiału na podstawie utworzonego pliku CAD.
  4. Usuń z protezy wszelkie materiały pomocnicze.

Protezy drukowane 3D można nosić w taki sam sposób, jak zwykłe protezy. Należy je codziennie wyjmować i czyścić środkiem do czyszczenia protez. Powinny być również przechowywane w wilgotnym, zabezpieczonym etui, gdy nie są używane. Oczekuje się, że protezy drukowane w 3D wytrzymają około 5-7 lat, zanim będzie konieczna ich wymiana.

Dentyści mogą drukować korony 3D. Tradycyjna metoda wytwarzania koron była niezwykle powolna i kosztowna. Druk 3D umożliwił tworzenie bardzo dokładnych koron w ułamku czasu w porównaniu do tradycyjnych metod produkcji. Możliwość drukowania koron 3D oszczędza czas i pieniądze dentystów, pozwala na łatwą personalizację i umożliwia tworzenie wygodnych, trwałych koron.

Niektóre korony drukowane w 3D są wykonane z ceramiki, wosków odlewniczych i żywic do druku 3D. Odlewane woski i żywice składają się w około 20% z wosku. Wosk pomaga koronie przylegać do jamy ustnej pacjenta i sprawia, że korona ma podobną gęstość jak rzeczywiste zęby. Jednak w przypadku koron drukowanych w 3D wiele składów chemicznych materiałów jest zastrzeżonych i różni się w zależności od firmy. Należy zapoznać się z arkuszem danych technicznych żywic, aby określić konkretny skład materiału dla żywic.

Drukowanie 3D modeli dentystycznych jest znacznie szybsze niż tworzenie modeli dentystycznych tradycyjnymi metodami. Drukowanie 3D modelu dentystycznego zajmuje średnio od 2 do 2,5 godziny.